Kolejny z serii chlebów na zakwasie!
pyszny chlebek żytni z jogurtem naturalnym
Składniki:
350-400 g zakwasu żytniego - zaczynu
200 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
300 g mąki żytniej
250 ml jogurtu naturalnego bez cukru
1 łyżka soli
ewentualnie kilka łyżek ciepłej wody
Przygotowanie:Wieczorem, dzień przed pieczeniem, wyjąć zakwas z lodówki i przygotować zaczyn (zakwas) do użycia. Wymieszać zakwas z lodówki z mąką i ciepłą wodą w proporcjach mniej więcej 1:1,5 do uzyskania około 350-400 g zaczynu.
Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, minimum na całą noc.
Następnego dnia (jak zakwas dojrzały, to ok. 1,5-2 godziny przed pieczeniem) wyrobić ciasto, wcześniej odłożyć ok.50 g do słoiczka (i do lodówki) na kolejny chleb.
Jogurt wyjąć z lodówki aby osiągnął temperaturę pokojową.
Do miski dodać wszystkie mąki, sól i przygotowany zaczyn (zakwas), jogurt, wyrabiać robotem na niskich obrotach, w razie potrzeby dodając odrobinę ciepłej wody. Wyrabiać około 10 min.
Wyrobione ciasto, przełożyć do formy do wyrastania, zwilżyć z wierzchu (np. spryskiwaczem). Przykryć ściereczką i odstawić do podwojenia objętości. Ten chlebek rośnie trochę wolniej, mój potrzebował 2 godziny, na dojrzałym zakwasie.
Nagrzać piekarnik do 230˚C, piec około 1 godzinę. Dobrze jest zwilżyć piekarnik (kostki lodu na dno), wówczas chleb ma odpowiednio chrupiącą skórkę i mniej pęka. Po 10 minutach przykryć papierem aby się nie przypalał i zmniejszyć temperaturę do 210˚C
Po upieczeniu natychmiast wyjąć z formy i studzić na kratce. Smaczny i świeży 3 dni.
dla początkujących z chlebem, polecam kilka zdań o chlebie...
środa, 26 maja 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
z czym zjadany najchętniej?
OdpowiedzUsuńplasterek sera? dżem? wędlina?
hmm, właśnie sobie uświadomiłam, Twoim pytaniem, że wszyscy w domu jedzą moje chleby z masłem. Po prostu z masłem i głównie tylko tak :) bo chlebek jest dobry sam w sobie :) i szczerze innego nie chcą już jeść. Miłego..
OdpowiedzUsuń